ікона всіх преподобних отців печерських
АКАФІСТ ВСІМ ПРЕПОДОБНИМ ОТЦЯМ НАШИМ ПЕЧЕРСЬКИМ


Кондак 1
Богомобраний полче і лику богокрасний, отці наші Печерські, чудес багатьох джерела, монашого подвижницького життя на Русі-Україні першовчителі і наставники, ми вам через душевне бажання хочем принести похвальні піснеспіви. Ви ж, маючи дерзновення перед подвигоположником Христом і Богом нашим, моліться Йому, молимо, щоб від всяких бід і нещасть нам визволитись, щоб з подякою взивати Вам:
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Ікос 1
Ангелоподібного забажали ви життя, отці богомудрі, суєти світу уникнувши, в печерах темних і тісних поселилися, де труди великі і подвиги чинили, щоб Христа прославити, тому і чуєте від нас грішних і немічних такі піснеспіви:
Радуйся, Антоніє, стримання, смирення, послуху і маломовства прикладе, віри православної міцне забрало.
Радуйся, Феодосіє, монахів похвало, радуйся, обителі твоєї надзвичайна окрасо.
Радуйся, Михаїле, перший наш архипастирю і вчителю; радуйся, віри Христової усердний насаджувачу і ідолослужіння викорінювачу.
Радуйся, Прохоре, чудотворче блаженний, ти хлібами з билин і сіллю з попелу людей голодних нагодував.
Радуйся, Іоане, бо постом невимовним ти прославився.
Радуйся, Феодоре і Василію, бо в земному житті ви союзом любові Христової себе зв`язали; радуйтеся, бо від корисливого князя Мстислава ви постраждали.
Радуйтеся, бо по блаженній кончині вашій в одній раці ви дружелюбно почили; радуйтеся, бо одночасно ви перед престолом Божим предстали.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила , великі і преславні чудотворці.

Кондак 2
Бачачи, Христос Господь, що в ім`я Його зійшлися ви для спільного життя, посеред вас перебував, допомагаючи вам в різних подвигах, найперше ж в боротьбі з духами злоби піднебесної, і збагачував вас благодаттю Духа Пресвятого, одному подаючи дар пророцтва, іншому дар зціляти, іншому дар виганяти духів нечистих, ви ж, благодать цю приймаючи, не возвишались духом своїм, а в простоті душі і серця зі смиренням і вдячністю Благоподателю Богу пісню співали: Алилуя.

Ікос 2
Розум непохитний маючи і віру в Бога, шляху спасительного тримались ви, його ж і пройшли з допомогою Христа і Пречистої Матері Його, таку допомогу і нам, що бажаємо життя ваше наслідувати, випросіть у престолу Всевишнього, щоб подячно співати вам:
Радуйся, Полікарпе, голово пресвітла, ти бо життя святих написав і в одне зібрав; радуйся, бо з ними перед престолом Трійці ти став.
Радуйся, Варлааме, розуме благодатний, ти бо печеру темну і тісну вибрав, а не палати просторі; радуйся, бо золототканий одяг на хламиду монашу ти замінив.
Радуйся, Даміане, цілителю безкорисливий, бо молитвами і святим єлеєм ти хворих лікуєш; радуйся, бо оселю на небесах з преподобним Феодосієм ти для себе випросив у Господа.
Радуйся, Никодиме, бо у випіканні хлібів священних ти тридцять років трудився.
Радуйся, Лаврентіє, бо в затворі тісному ти багато років подвизався.
Радуйся, Афанасіє, бо дар сліз і умилостивлення ти у Господа випросив.
Радуйся, Еразме, бо за прикрасу храму Пресвятої Богородиці ти палату краси невимовної в Небесному Царстві у Господа стяжав.
Радуйся, Луко, бо заповіді Божі ти усердно виконував.
Радуйся, Нектаріє, бо послух ти без ліності виконував.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак З
Силою і благодаттю, даною тобі від Бога, в житті Твоєму, Агапіте блаженний, хвороби різні ти лікував. Благодать ця і сила в тобі і сьогодні присутня, навіть і примножилась. Тому молимо тебе, зціли недуги наші, вилікуй пристрасті душевні і тілесні, щоб ми зі здоровими тілом і душею взивали до Христа, що прославив тебе: Алилуя.

Ікос З
Маючи до вас віру, любов і усердя, заступництва просимо про життя вічне, отці Богуприємні. Ваші бо молитви багато можуть перед престолом Всевишнього, тому і ми до вас прибігаєм, як до великих помічників наших і заступників, прославляючи вас так:
Радуйся, Іоане, бо послух і після кончини своєї проявив ти; радуйся, бо старшому брату ложе своє смертне уступив ти.
Радуйся, Феофіле, бо братнім послухом від гніву зцілився ти; радуйся, бо замість гніву сльозами і умиленням ти збагатився.
Радуйся, Кукшо священномученику, бо язичників множество до Христової віри привів ти; радуйся, бо за Христа з учнями своїми ти усічення голови претерпів.
Радуйся, Олексіє, бо молитву розумну ти завжди звершував.
Радуйся, Григоріє, ікон святих благоговійний художнику.
Радуйся, Савво, чудес великих творителю.
Радуйся, Сергіє, послухів прехвальний рачителю.
Радуйся, Меркуріє, бо життя безплотних наслідував ти.
Радуйся, Пімене багатохворобливий, бо на Бога ти завжди надію покладав.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 4
Бурний і широкий мирського життя шлях ви відкинули, а полюбили всією душею вузьку і скорботну життя монашого стежку і нею усердно прямували, отці богомудрі, тому і Господь, бачачи ваші благі наміри, заповідав Ангелам Своїм допомагати вам і укріпляти. Тому і ми Христові, що всім бажає спасіння, взиваємо: Алилуя.

Ікос 4
Чули люди, що Господь прославив нетлінням святі тіла ваші і дарував вам благодать зціляти недуги і хвороби, тому і йшли до вас з вірою, зі Сходу, Заходу, Півночі і Півдня, прославляючи вас привітаннями такими:
Радуйся, Несторе, перший Руський літописцю; радуйся, життя отців Печерських розповіднику, ти усердно їх у всьому наслідував.
Радуйся, Євстратіє, добрий мученику і постнику, ти Христу у стражданнях уподібнився; радуйся, бо ти всі рани Господа на тілі своєму носив.
Радуйся, Елладіє, затворників похвало.
Радуйся, Єреміє, прозорливих славо.
Радуйся, Мойсеє, ціломудрості світило.
Радуйся, Іоане, дівства перемого.
Радуйся, Марку, твої бо чесні руки гроби святим копали, твого голосу мертві слухали.
Радуйся, Миколо княже, ти бо послуху братії Печерській себе всеціло віддав.
Радуйся, Григоріє, ти бо через потоплення в ріці кончину блаженну прийняв і тіло твоє в келії чудесно було знайдене.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 5
Бачив Діонісій богомудрий тіла ваші, що в гробах перебували, коли увійшов покадити в день Пасхи Христової, з любов`ю і благоговінням до вас взивав: "Христос воскрес", і, о чудо, почув від вас громогласну відповідь "воістину воскрес". Дивуючись цьому чуду преславному, ми співаємо воскреслому Христу, котрий вічно перебуває: Алилуя.

Ікос 5
Розумними зірками неба печерного ви є, отці прехвальні. Ви бо шлях монашого життя освічуєте і Церкву святу православну осяваєте. Слава бо всечесних подвигів ваших у всіх кінцях землі поширилась, сповідання святої віри ваше вся вселенна усвідомила, тому і ми наважимось вам принести моління такі:
Радуйся, Онисиме, бо через тісноту затвору печерного ти просторі оселі райські наслідував; радуйся, бо духовний голод на постійне бачення Бога ти замінив.
Радуйся, Матфіє, бо за чистоту душі і тіла ти дар пророцтва отримав; радуйся, бо стриманням і незлобивістю ти чеснот високих досягнув.
Радуйся. Ісайє, колодязю глибокий смирення; радуйся, невичерпне джерело чудотворень.
Радуйся, Аврааміє, сине святого трудолюбства.
Радуйся, Нифонте святителю, поборнику православ`я.
Радуйся, Сильвестре, бісере пречесний.
Радуйся, Пімене, посудино Духа Святого вибрана.
Радуйся, Онуфріє, ти бо устами мовчав та розумом Бога хвалив.
Радуйся, Анатоліє, трепетний душею і розумом ціломудренний.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила великі і преславні чудотворці.

Кондак 6
Проповідницею нам явилась чесна правиця твоя, Спиридоне богоприємний, нею бо православних дітей твоїх навчаєш, як пальці складати для зображення хреста святого на чолі, вуста ж нечестивців закриваєш, явно викриваючи їх, таким бо чином осінивши себе хресним знаменням, відійшов ти до Христа, Йому ж молися, щоб згасив полум`я пристрастей наших і дарував нам істинне усердя славословити Його безперестанно в псалмах і піснях духовних в цьому житті і майбутньому, співаючи: Алилуя.

Ікос 6
Засяяла, як пресвітле світило, богознаме-нита обитель ваша, отці преподобні, і всю землю Руську благодаттю Божою просвітила; ЇЇ ж ви кровними потами будували і на неї благодать молитвами вашими і подвигами випросили, в ревності пророків наслідуючи, які говорили: На горах цих засяє благодать Божа і віра примножиться. Тому вам, як сповненню пророцтва взиваємо:
Радуйся, Арефо, бо Господь милість свою на тобі показав; радуйся, бо Господь вкрадене багатсво твоє на милість для тебе повернув.
Радуйся, Феофіле, тобі бо земля ложем була, а волосяниця одежею.
Радуйся, Сисоє, тобі бо бдіння було сном, а сльози заспокоєнням.
Радуйся, Аліпіє, тобі бо Ангели в трудах іконописання допомагали.
Радуйся, Симоне святителю, твої бо святі руки життя святих написали і нам корисне для душі залишили.
Радуйся, Никоне, Антонія перший благоговійний учень; радуйся, Феодосія в ділах благоговійних помічник і в душеспасаючих подвигах співпрацівник.
Радуйся, Феофане, бо тіло постом умертвив ти.
Радуйся, Онисифоре, бо душу бдінними молитвами відживив ти.
Радуйся, Макаріє, бо за життя святе ти тління тіла від Господа удостоївся.
Радуйся, Анастасіє, дияконе благоговійний і страдальниче предивний.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 7
Бажаючи країну вашу благодаттю Своєю збагатити, Господь Духом Святим покликав вас на скорботне і богоугодне життя, ним ви здивували не тільки людей на землі, а й Ангелів на небі, ви бо, отці богоносні, в печерах перебуваючи, як в гробах, всеусердно в теплоті серця і душі Єдиному Богові служите, красномовно співаючи пісню: Алилуя.

Ікос 7
Нового життя монашого явились ви вчителями, якого на Русі-Україні не було ніколи, його ви насадили і вкоренили. Тому велике число монахів послідувало за вами, подячно співаючи:
Радуйся, Аврааміє, бо Христа Господа ти всім серцем і всією душею полюбив; радуйся, бо ради Нього труди великі життя печерного на себе прийняв ти.
Радуйтесь і ви, дванадцять братів прекрасних, бо церкву Божої Матері ви подібно до небес прикрасили; радуйтесь, бо за труди ваші нагороду, Царство Небесне, ви від Сина її, Христа, отримали.
Радуйся, Ісаакіє, бо чисельними страданнями ти спокуси диявольські переміг.
Радуйся, Іліє, бо за подвиги стриманості і безстрашності ти в благодать зодягнувся.
Радуйся, младенче мучениче Іоане, бо кров твою святу ти невинно за Христа пролляв; радуйся, Никоне, бо Христу, що на хресті був розіп`ятий, незлобивістю догодив ти.
Радуйся, святителю Єфреме, бо як пчола соти солодкі, так ти студійський устав до обителі печерської приніс.
Радуйся, Тите блаженний, бо силу бісівську ти смиренням зруйнував; радуйся, бо темряву лукавих бісів ти далеко від нас проганяєш.
Радуйся, бо як світло, заклик не гніватись на ближніх ти на нас проливаєш.
Радуйтеся всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 8

Дивне і преславне чудо явилось перед лицем всіх вірних: печера бо розбійника на храм Божий перемінилась, там бо гріх знищився і благодать примножилась, там кедри раю Христового примножились, бо терня беззаконня викорінилось там, де влада смерті поширювалась, там Господь воцарився. Дивуючись зміні десницею Всевишнього, взиваємо: Алилуя.

Ікос 8
Все ваше, преблаженні отці, усердя, бажання і опіка для роду людського були захисником від ворога роду християнського, щоб голову його відсікти, а Господа Ісуса Христа в душах і тілах наших возвеличити і прославити, ради цього взиваємо до вас:
Радуйся, священномучениче Лукіане, бо наготоване для тебе небесне житло; радуйся, бо як страдальцю, приготовані тобі нескінченні райські покої.
Радуйся, Лаврентіє, бо суєти мирської ти уникав; радуйся, бо життя зі світом ангельським ти удостоївся.
Радуйся, Пафнутіє, бо, пам`ятаючи час смертний, безперестанно плакав ти; радуйся, бо при кончині від ангелів утішення сподобився ти.
Радуйся, Мартиріє, бо за велику чистоту і піст ти дару зціляти людські недуги сподобився.
Радуйся, Іларіоне ієрарше, бо стадо овець словесних Христових на пажитях православ`я добре пасти.
Радуйся, княже Феодоре, бо на честь і славу Церкви Православної ти багато потрудився.
Радуйся, Діонісіє, бо "воістину воскрес Господь" від преподобних отців в день Пасхи почув ти.
Радуйся, Афанасіє, бо красотою світу цього ти знехтував.
Радуйся, святителю Феофіле, пастирю добрий, бо за паству свою ти готовий був життя віддати.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 9
Ви для всіх є всім, преподобні отці, небесні бо зцілення подаєте нам і безкорисне лікування нам пропонуєте, не хитрістю людською, а дією Святого Духа душевні і тілесні зцілення посилаєте, їх приймаючи, рід весь людський Благодійнику і Промислителю взиває подячно: Алилуя.

Ікос 9
Проповідники красномовні риторськими своїми вустами не могли достойно оспівати вашої святині, тим більше я, вбогий словом і розумом, якими піснями прославлю вас, отці, Ангелам рівночесні, тому, побуджений усердям і любов`ю до вас, спробую увінчати вас цими недостойними моїми похвалами:
Радуйся, Зиноне, бо постом і іншими подвигами монашого життя ти світло прославився; радуйся, бо через смирення і ці лому дреність ти землю обіцяну унаслідував.
Радуйся, Григоріє, бо через зілля, яким харчувався, ти здоров`я хворим подавав.
Радуйся, Іпатіє, бо святим отцям ти в недугах з усердям допомагав ти і за це благодать Духа зціляти недуги отримав.
Радуйтеся, отці преподобні, бо ваші пре-чесні голови на здоров`я душ і тіл наших мироточать; радуйтеся, бо ваші пресвяті душі перед престолом слави Божої стоять.
Радуйся, Мойсеє, бо молитвами, постом і веригами пристрасті умертвив ти.
Радуйся, Йосифе, бо воротами смиренного і усердного послуху у вічний спокій увійшов ти.
Радуйся, Павле, бо ніколи ти часу не марнував, тому зі струдженими і обтяженими упокоївся.
Радуйся, Сисоє, бо надзвичайними подвигами посту ти не тільки людей, але і Ангелів здивував.
Радуйтеся, Леонтіє і Геронтіє, бо з дитинства ви Христа полюбили; радуйтеся, бо в юнацькі роки ви наставникам уподібнились.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 10

Бажаючи спасти багатьох і всім спасіння подаючи, Христос Бог наш вас другими отцями Єгипту, Фіваїди і Палестини, — Русі показав, щоб через вас багатьох врозумити і життям вашим шлях до спасіння вказати, в чому ви потрудилися, навчаючи тих, хто істиною Євангельською не просвічений, їх ви до віри приводите і до боговгодного і чистого життя словом і ділом постійно закликаєте, Богові Помічнику постійно співаючи: Алилуя.

Ікос 10
Стіною твердою і огорожею міцною будьте ви нам, всехвальні отці, ми бо з теплою вірою, усердям і любов`ю до вас прибігаєм, огородіть нас від чуттєвих і мисленних ворогів наших, щоб не боялись ми їх, а перемагали вашими молитвами до Христа і Бога, взиваючи з подякою так:
Радуйся, Несторе, ти бо до земного ставився з презирством і небесне полюбив; радуйся, бо перед кончиною ти самого Господа Ісуса Христа з Ангелами бачити сподобився.
Радуйся, Феодоре, бо охорону устам своїм поклав ти.
Радуйся, Памво сповіднику, бо ти богів язичницьких прокляв, а ім`я Господа на землі і на небі сповідував.
Радуйся, Софроніє, бо ти затвором міцним і залізом тіло скував, душею ж і тілом з псалмоспівами до небес постійно прагнув.
Радуйся, Панкратіє, бо хворим ти благодаттю Духа Святого зцілення подавав.
Радуйся, Антоніє, бо духів лукавих ти виганяв з тих, хто приходив до тебе.
Радуйся, Мардаріє, бо вбогість і нестяжання ти любив.
Радуйся, Аммоне, бо древніх отців ти в подвигах наслідував всеусердно.
Радуйся, Піоре, бо пристрасті тілесні ти вогнем стримання попалив.
Радуйся, Мартиріє, бо ти чеснотами життя просвітив.
Радуйся, Руфе, бо ти взірцем стримання і подвижництва був.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 11
Спів всякий духовний не може описати ваших подвигів і трудів надмірних, що понад життя людське, але ангельському подібне, тому похвалам не лише від людей, а й від ангелів ви достойні, отже, ми з вірою, любов`ю і дерзновенням прийміть пісні, які ми вам приносимо і випросіть нам відпущення гріхів, щоб в покаянні ми закінчили життя наше тимчасове і у вічному сподобились за молитвами вашими співати Богові: Алилуя.

Ікос 11

Світло вам незаходиме засяяло, бо ви зненавиділи пристрастей темряву, угодники Божі преславні, радість безкінцеву прийняли ви, добрий подвиг з усердям творячи. Тому, стоячи перед престолом Христовим, поминайте нас, що взиваємо так:
Радуйся, Євфросиніє, небесного Єрусалиму дочко пречесна; радуйся, земного Єрусалиму, нашого міста Києва, мати пресвітла.
Радуйся, Юліаніє, діво, ліліє прекрасна, бо проросла ти в земному Христовому саду; радуйся, бо процвіла ти в небесному Його вертограді.
Радуйся, Макаріє священномучениче, бо до смерті ти був вірним пастирем; радуйся, бо раніше, аніж прийняти престіл на землі, ти на небесний престіл був призначений.
Радуйся, Кассіане, затворнику дивний.
Радуйся, Арсеніє, бо за богоугодні тимчасові діяння ти вічності від Христа сподобився.
Радуйся, Євфиміє, бо через піст і велике славослів`я Богу ти райськими солодощами наситився і з Ангелами співаєш.
Радуйся, Веніаміне, бо, роздавши майно своє, ти на лоні Авраамовому спочив.
Радуйся, Тите, бо земного царя воїнство залишивши, ти небесним хоробрим воїном став.
Радуйся, Ахило, бо від юності ти розіп`явся для життя і пристрастей, щоби з Христом, Який з волі Своєї на хресті розіп`явся, з`єднатись.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 12

По благодаті Всемилостивого і Всещедрого Бога життям рівноапостольним ви пожили, отці богоносні, чудес багато творячи, храм Пречистій Владичиці Діві Богородиці предивний створили і як невісту прекрасну золотом, сріблом та дорогоцінним камінням прикрасили, до нього ж люди з всієї Вселенної приходять, ^щоб прославити Христа Бога, співаючи Йому: Алилуя.

Ікос 12
Оспівуючи ваше подвижницьке життя, хвалимо подвиги ваші - піст, молитви, сльози, коліноприклоніння, всенічні бдіння, плоті умертвіння, духа сокрушення, смирення, міцність, терпіння, мовчання, чистоту, убогість, нестяжання, і все те, чим ви володіли любові ради Христової, так співаємо вам:
Радуйтеся, Паісіє і Меркуріє, бо в нероз-лучньому житті і єдинодушній любові братській ви життя на землі прожили; радуйтеся, бо єдинодушним життям ви насолоджуєтесь на небесах з Христом.
Радуйся, Макаріє, бо як Самуїл ти в юному віці для служіння Господу покликаний.
Радуйся, Пімене, бо як пшениця з ниви Христової у житницю небесну ти забраний.
Радуйся, Силуане, бо на крилах посту і молитви ти до Бога злетів.
Радуйся, Агафоне, бо на плечах чеснот ти до небес піднятий.
Радуйся, Захаріє, бо для бісів ти страшним був, а для Ангелів співбесідником явився, з ними ж перед престолом Тройці стоїш.
Радуйся, Ігнатіє, княже пресвітлий печерного міста; радуйся, пастирю преподобний богомвибраного стада.
Радуйся, мучениче младенче, бо за Христа від Ірода безумного ти чашу смерті прийняв; радуйся, бо землю Сходу ти кров`ю освятив і нашу країну пришестям своїм благословив.
Радуйся, Лонгіне, бо шляхом вузьким ти правильно йшов, і на ньому Бога прийняв.
Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світила, великі і преславні чудотворці.

Кондак 13
О, всеблаженні і всяких похвал вищі, преподобні отці наші Печерські, прийміть це мале вам приношення, як Господь прийняв дві лепти вдовиці, не погордуйте приношенням нашим, як Христос не відкинув цілування блудниці, і нас удостойте через заступництво ваше до Господа з покаянням життя наше закінчити, з молитвою в серці і на устах відійти з цього життя у вічне і стати перед престолом Всевишнього, перед яким ви стоїте з Архангелами і Ангелами і зі всіма святими, співаючи пісню: Алилуя. (Цей кондак читається тричі, а потім Ікос1 і Кондак 1.)

Молитва

Преподобні і богоносні отці наші Антоніє і Феодосіє та всі преподобні Печерські, світила землі пресвітлої, що від темних печер землі Руської славно засяяли і її всю багатьма світозарними ангелоподібними зорями освітили, всю ж Вселену високих чеснот і чудес Божественних сяянням здивували, і сьогодні у гробі тілом перебуваєте, але душі ваші з Христом, Сонцем Правди, разом з всіма праведниками сяють, звідтіля проміння своє посилають, не забудьте і нас, що молимось до вас, в ночі скорбот і пристрастей наших промінням благодаті осяйте нас, щоби, перебуваючи в світлі чеснотного вашого життя правдиво ходили ми, сподобились бачити світло недоторканної слави Божої, прославляли Його разом з вами на віки віків.
Амінь.