Покрова Пресвятої Богородиці14 жовтня Православна Церква вшановує свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Поміж Богородичними празниками нашого церковного року на осібну увагу заслуговує свято Покрови. Шанування Богоматері як Покровительки нашого народу тягнеться золотою ниткою від княжих часів аж по сьогодні. Секрет того постійного, улюбленого і ревного шанування мабуть полягає у тому, що тут йдеться не про земське і людське, але небесне й могутнє заступництво. Від самого початку існування нашої держави ми часто мали великих і сильних ворогів. Тож нічого дивного, що наш народ шукав такої помочі й опіки, проти якої не може встояти жодна людська сила. Тому празник Покрови завжди був і є для нашого народу днем великого вияву любови і вдячности для Пресвятої Богородиці та днем радісного прославлення і звеличення Її покрова і заступництва.

Головний мотив, який причинився до установлення цього празника, це видіння св. Андрія Юродивого. Царгород, столицю Візантії, облягли араби. Ціле місто й народ у великій тривозі. В храмі Пресвятої Богородиці на Влахернах, де переховувалася Її риза, правиться всенічне бдіння. Між народом ревно молиться про охорону міста св. Андрій Юродивий зі своїм учнем Єпіфанієм. Відправа закінчується. Втім святий Андрій бачить, як від царських дверей - так звалися у греків головні входові двері церкви - йде світлом осяяна Богородиця у супроводі св. Івана Христителя і св. Івана Богослова та при співі великого хору святих. Божа Мати підходить до престолу, довго молиться і заливається сльозами. Відтак встає, знімає зі своєї голови преясну хустку-покров-омофор і широко простирає її над народом у церкві. Видіння зникає. Святий Андрій і Єпіфаній, які бачили це видіння, зрозуміли, що Пресвята Богомати прийшла, щоб спасти місто. Подія чуда блискавкою розноситься по всьому світу. Вороги відступають. Місто врятоване.

Хто був св. Андрій Юродивий? Загально історики приймають, що це скиф-слов'янин з південних земель Руси-України. Він з іншими невільниками опинився в Царгороді, дістав волю від свого пана, полюбив християнську віру. Роздумуючи над словами святого Апостола Павла "Ми нерозумні Христа ради, ви ж у Христі розумні" (1 Кор. 4, 10), він почав поводитися як юродивий.

Коли жив св. Андрій і коли було чудо Покрова? В цій справі думки істориків поділені. Кажуть, що це було за цісаря Льва І-го Великого (457-474).

Православна Церква підкреслює три найкращі привілеї Пресвятої Богородиці: Її Богоматеринство, Її Вседівицтво, Її Заступництво за нас перед Богом. В церкві Благовіщення 1037 р. князь Ярослав Мудрий віддає увесь народ під опіку Марії.

Наші славні Запорожці мали на Січі церкву Покрови з іконою. На ній був надпис:Ізбавлю і покрию люди моя...". Перед походами козаки співали "Під твою милість". Українська Повстанська Армія заснована в день Покрова. 30 травня 1947 р. вона проголосила його своїм офіційним святом.

А кому невідоме чудесне заснування Почаївського монастиря? Чи охорона його від облоги турків 1675 року? Так,ми сильно віримо, що почитання нашим народом Діви Марії є запорукою, що Вона не забуде про наш край і людей в день Страшного Суду. А тоді знову як колись український народ сотнями й тисячами попливе до Її престолів, щоб віддати Їй честь як своїй вірній і невтомній Заступниці, Молитовниці й Цариці.

Джерело: Храм Усіх Українських Святих і Львівське молодіжне православне братство "Нев'янучий Цвіт"