3 березня 2017 р. ввечері, у п’ятницю Першої седмиці Великого посту, архієпископ Чернігівський Євстратій у кафедральному храмі св. Катерини відправив першу пасію, прочитавши 26 та 27 розділи з Євангелія від апостола Матфея про страждання і хресну смерть Господа Ісуса Христа.

Після читання він за традицією виголосив проповідь.

«З сьогоднішнього читання я хочу звернути увагу на три приклади. Перший – Іуда, який недостойно причастився Тіла і Крові Христових під час Тайної Вечері у Сіонській горниці. Причастя з рук Спасителя отримали всі апостоли, але зрадник Іуда спожив його в осудження собі. Тож коли ми приступаємо до Причастя, повинні мати очищену совість, щоби святиня не стала нам в суд і осудження.

Другий приклад – гаряча самовпевнена ревність апостола Петра, яка привела його до трикратного зречення від Христа. Це є застереження нам, щоби ми, бажаючи досягти навіть доброго, не були самовпевненими, але смирялися, розуміючи, що все можемо лише через Ісуса Христа, а без Нього – ми порох і попіл.

Третій приклад – Понтійський Пилат, який усвідомлював, що той, Кого він осуджує – невинний. Але все одно осуджує його, щоби втихомирити бунтівний народ і не підпасти під підозру від імператора. У нашому житті теж часто доводиться обирати – виконати заповідь Божу всупереч світові цьому чи діяти через гріх, але на догоду світові. В такі моменти пам’ятаймо слова Спасителя про те, що хто зречеться Його перед людьми – того і Він зречеться перед Отцем Небесним. Пам’ятаймо про приклад Пилата, який знав правду, але вчинив несправедливо та виявився співучасником Боговбивства.

Всі ці приклади нагадують нам про те, що ми повинні не своєї волі шукати, а шукати пізнання і виконувати волю Божу. Так само, як і Христос хоча і хотів, щоби Його обминула чаша страждань, але говорив у молитві: Не як Я хочу, а як Ти, Отче» – сказав серед іншого у проповіді архієпископ Євстратій.