пам'ятник Голодомору в Києві3 грудня  у Вашингтоні відбулася урочиста церемонія освячення місця під пам'ятник жертвам Голодомору 1932-33 років в Україні. Віддати шану мільйонам жертв геноциду в самому центрі американської столиці зібралася українська громада, священнослужителі українських православної та католицької церков, представники Конгресу, урядових структур, українські та іноземні дипломати. Для участі в церемонії з Києва прибула дружина Президента України Катерина Ющенко.Мітинг розпочався виступом Української хорової капели ім. Тараса Шевченка з Детройта та поминальною відправою.

«75 років тому величезна катастрофа спіткала Україну і зачепила кожну родину в нашій державі. Був період, коли ми втрачали до 25 тисяч людських життів кожного дня. Дві третини із загиблих становили діти, жінки та літні люди», - наголосила у своїй промові Катерина Ющенко.

Вона переконана, що пам`ять про страждання безневинних жертв має обов'язково жити, а правду про ті страшні часи повинні знати і за межами нашої держави. «Якщо світ визнає те, що трапилося в Україні в 1932-33 роках, можливо, вдасться уникнути повторення у світовій історії інших геноцидів. Ті, хто збиратиметься їх реалізувати, знатимуть, що обов'язково буде реакція міжнародної спільноти», - підкреслила перша леді України. Вона подякувала американському урядові за визнання української трагедії та допомогу в реалізації заходів із вшанування пам`яті жертв Голодомору.

Катерина Ющенко відзначила зусилля української закордонної громади, яка не мовчала іще у 30-ті роки і тепер робить усе можливе, щоб про страхіття тих часів знали в Україні та в усьому світі. «Пам'ятайте, що це - лише початок. Іще залишилося безліч нерозказаних історій про наше минуле, про інші репресії», - звернулася вона до присутніх. Голодомор був лише одним із проявів системної політики, спрямованої на знищення лідерства, інтелекту, мови та культурної спадщини України», - підсумувала перша леді.

Помічник Державного секретаря з питань демократії та прав людини Дейвід Креймер у своєму виступі наголосив, що трагедія 75-ти річної давнини була забута, а радянська влада її заперечувала. Але багато українців, які залишили Радянський Союз і приїхали, в тому числі, і до США, були свідками та розповіли про жахи і масову загибель людей.

Член Палати представників американського Конгресу Сандер Левін констатував, що із закладенням меморіалу ми запізнилися на 75 років, та пам`ятати про страшну сторінку історії і визнати її ніколи не пізно. «Ми зібралися сьогодні разом аби сказати світові, що це святе місце стане символічним не лише для української громади, не лише для Сполучених Штатів Америки, а й для усього світу", - наголосив конгресмен.

Як повідомлялося раніше, 13 жовтня 2006 року Президент США Джордж Буш ухвалив рішення про виділення ділянки для спорудження меморіалу жертвам Голодомору. З того часу Національний комітет з відзначення 75-х роковин Голодомору спільно з Посольством України в США активно співпрацювали з метою вибору оптимальної ділянки в самому серці американської столиці. Цим питанням займалася і низка федеральних комісій, які прийняли рішення про відведення земельної ділянки неподалік від Капітолію, Верховного суду США та національних музеїв. Меморіал буде розташовано в районі, який активно відвідують мешканці столиці та туристи.

Джерело: УКРІНФОРМ