Пасхальне послання
архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія
боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім православним вірним Чернігівщини


Всечесні отці, дорогі брати і сестри!
ХРИСТОС ВОСКРЕС!

«Воістину священна і святкова ця спасительна ніч воскресіння стала провісницею і світлосяйного світлоносного дня, бо в ній вічне світло із гробу плоттю всім засяяло» (Канон Пасхи, пісня 7) – проголошує сьогодні Церква, святкуючи Великдень.

Гроби – це місце поховання, місце останнього тілесного спочинку померлих, місце, над яким ми плачемо і сумуємо. І саме як до такого місця вдосвіта поспішили жони-мироносиці, щоби звершити поховальні юдейські обряди над тілом їхнього Учителя та знову оплакати Його. «Як минула субота, – свідчить Євангеліє – Марія Магдалина, Марія Яковова і Саломія купили пахощі, щоб піти помазати Ісуса. І дуже рано, в перший день після суботи, прийшли до гробу, як сходило сонце. І говорять між собою: хто відвалить нам камінь від дверей гробу?» (Мк. 16:1-3). Але замість закритого гробу – вони побачили Ангела, який сказав: «Ісуса шукаєте Назарянина, розп’ятого. Він воскрес – Його нема тут. Ось місце, де поклали Його» (Мк. 16:6).

Так місце смерті – стало місцем воскресіння, замість плачу – з’явилася радість, темрява зла відступила перед сяянням Божественної слави.

Чому помер Господь Ісус Христос? – адже без розуміння значення Хресної смерті Спасителя неможливим буде зрозуміти і значення Його Воскресіння.

Усі попередні дні Страсної седмиці ми через читання з Євангелія та через слова богослужіння почуттями і думкою поверталися у події, які передували Воскресінню Христовому. Ми були свідками Юдиної зради, разом з учениками Спасителя перебували в Сіонській горниці на Тайній вечері, а потім прямували до Гефсиманії, де у саду Господь молився, терплячи духовні страждання у передбаченні скорої смерті. Ми перебували на неправедному судилищі Синедріона та у дворі правителя Пилата, коли натовп вимагав «Розіпни!» Разом із Засудженим прямували ми до Голгофи та чули про останні слова, промовлені з Хреста: «Звершилось!» (Ін. 19:30), а потім з праведними Йосифом Арімафейським і Никодимом оплакували і ховали тіло Спасителя.

Тільки пройшовши весь цей шлях, тільки зрозумівши значення Хресної Жертви на Голгофі, ми можемо більш ясно осягнути – про що Господь Ісус Христос сказав оце слово: «Звершилось!»

Звершилося спасіння людства від влади гріха і смерті. Звершилося те оновлення всього творіння, а особливо його вінця – людини, заради якого Син Божий і прийшов у світ, ставши також і Сином Людським, поєднавши дві природи, божественну і людську, в Своїй Божественній Особі.

На Хресті Господь прийняв смерть за нас, тим самим зруйнувавши безумовну владу, яку зло і смерть отримали над усім людством через гріхопадіння прабатьків Адама і Єви. Пророк Ісая свідчить: «Він узяв на Себе наші немочі і поніс наші хвороби; а ми думали, що Він був уражений, покараний і принижений Богом. Але Він укритий виразками був за гріхи наші і мучимий за беззаконня наші; покарання світу нашого було на Ньому, і ранами Його ми зцілилися» (Іс. 53:4-5).

Всі люди, як порушники Божої волі, підпадали під прокляття Закону, який осуджує тих, хто згрішив, але, як свідчить апостол Павел: «Христос відкупив нас від прокляття закону, ставши за нас прокляттям (бо написано: “Проклятий усякий, хто висить на дереві”)» (Гал. 3:13). Бо як може бути проклятим Той, хто Сам є Святий і джерело святості, хто ніякого гріха не вчинив, але взяв на себе наші гріхи та за них замість нас поніс покарання? Тому і зруйноване прокляття, зруйноване рабство, в якому гріх, зло і смерть тримали все людство. Через смерть і воскресіння Господа Ісуса Христа тепер кожен з нас може досягти дарованої Богом свободи та вічного блаженного життя.

Тож як співаємо нині за Богослужінням: «Приступімо зі свічками до Христа, що, немов жених, із гробу виходить, та з чинами ангельськими, що радісно святкують, прославляймо Пасху Божу, спасительну» (Канон Пасхи, пісня 5).

Бажаючи з усіма вами розділити цю великодньою радість перемоги над пеклом та звільнення від влади смерті, сердечно вітаю зі Світлим Христовим Воскресінням боголюбивих пастирів, чесне чернецтво і всіх вірних чад Православної Церкви у Чернігово-Сіверському краї та усіх християн, хто чує чи читає ці слова.

Вітаю також державну і місцеву владу, військовослужбовців та правоохоронців, які в нашому краї та на фронті оберігають мир і спокій, захищають Україну від агресора. Вітаю добровольців і волонтерів та усіх, хто гідно служить українському народу, турбується про нашу державу, про її краще майбутнє.

Зичу всім вам, дорогі отці, брати і сестри, світлого і духовно радісного Великодня, міцного здоров’я, сил і натхнення в добрих справах, злагоди з ближніми та всіх благ від Бога. Будемо в ці святкові дні особливо молитися за єдність і мир Помісної Української Православної Церкви та за добро для нашого спільного дому – України!

Знову і знову промовимо з усіма, хто нині святкує Великдень, урочисті слова: «Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити» (стихира Пасхальної ранньої). 

Радіймо і веселімося, бо
ВОІСТИНУ ХРИСТОС ВОСКРЕС!

ЄВСТРАТІЙ,
архієпископ Чернігівський і Ніжинський

ПАСХА ХРИСТОВА, 2019 р.
м. Чернігів