Державно-церковні відносиниСвоїми думками діляться Михайло Білецький та Юрій Чорноморець.


 

 

 

Михайло БілецькийМ. Білецький: УПЦ загрожує протистояння віруючих навколо ідеї «Русского Мира» та спокуса отримання статусу, близького до статусу державної церкви.

«Найбільші небезпеки в Україні загрожують Українській Православній Церкві» – вважає радник Президента України, член Громадської гуманітарної ради при Президенті, співробітник Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Білецький. Про це він розповів під час експертного опитування, яке проводить портал «Релігія в Україні».

«Найбільш значущими подіями 2010 р. я б назвав, по-перше, візит Патріарха Кирила, по-друге, ряд знакових подій, що в сукупності свідчать про формування нового характеру відносин між Церквами України і владою (молебень і благословення перед інавгурацій Президента, молебень в день незалежності, Звернення Всеукраїнської ради церков до Президента в грудні і ін.)» – зазначив пан Білецький.

«Візит Патріарха знову засвідчив прагнення Московського Патріархату укріпити свій вплив на Українську Православну Церкву, що значно ослабився за роки незалежності. Зусилля в цьому напрямку тісно пов’язані з просуванням концепції «Русского Мира», що належить Патріархові, яка набуває характеру офіційної доктрини РПЦ, що поділяється і владою Росії. У свідомості українських віруючих сама РПЦ все тісніше зв’язується з ідеєю «Русского Мира», а Українська Православна Церква все більше виявляється перед дилемою – приймати або ігнорувати цю концепцію. Разом з тим акцентування на цьому питанні несе небезпеку для єдності УПЦ, розділяючи її вірних за ознакою цивілізаційних і геополітичних переваг. Мабуть, сам Патріарх під час візитів до України починає усвідомити цю небезпеку. В усякому разі, протягом останнього візиту він мабуть уникав використовувати сам термін «Русский Мир», вважаючи за краще говорити про Святу Русь» – відзначив експерт.

«Про досягнення нової влади на релігійному полі говорити важко, – вважає М. Білецький – а ось упущень досить. Я б назвав два з них.

По-перше, ігнорування думок Церков і релігійних організацій. Про це свідчить відсутність контактів Президента із Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій, скасування Державного комітету у справах релігій без консультацій з Церквами, підготовка нової редакції Закону про свободу совісті без таких консультацій і т. ін. Сама Рада Церков висловила стурбованість з цього приводу. Втім, Церкви не становлять тут винятку. Ігнорування думок представників суспільства, відсутність інтересу до них взагалі є характерною ознакою нової влади, яка явно віддає перевагу авторитарному стилю.

По-друге, влада явно демонструє свої переваги одній – Українській Православній Церкві (у юрисдикції Московського Патріархату), ніби наближаючи її до статусу державної. Інші церкви неодноразово висловлювали незадоволення з цього приводу. На мій погляд, така ситуація несе небезпеку перш за все для самої УПЦ. Дуже тісний зв’язок з державою, протистояння в союзі з нею іншим церквам і конфесіям несе небезпеку підміни християнських духовних цінностей і цілей «прагматичними» зовнішніми.

Разом з тим інші церкви України швидше виграють від такої державної політики. Звільняючись від зв’язку з державою, вони можуть зосередитися на власне релігійних цілях».

Пан Білецький переконаний, що на релігійну ситуацію в Україні дуже великий вплив справляє позиція держави. «І так як нова влада дотепер не відзначилася вмінням вчитися на своїх помилках, в декілька найближчих років можна чекати продовження тих самих тенденцій, що діяли в 2010 році» – підкреслив експерт.

На підставі цих міркувань він робить невтішний підсумок: «Повторюю, серед українських церков, на мій погляд, найбільші небезпеки загрожують Українській Православній Церкві. З одного боку, це протистояння віруючих навколо ідеї «Русского Мира». З іншого боку, спокуса отримання статусу, близького до статусу державної церкви».

Юрій ЧорноморецьЮ. Чорноморець: Мрії Кирила приєднати усіх до Московського Патріархату – це фантастика й утопія. У Московського Патріархату нема сил, щоб відвоювати храми у Київського.

Московський Патріархат продовжує інформаційну війну проти Київського. Таку думку висловив у коментарі Gazeta.UA шеф-редактор Богословського порталу Юрій Чорноморець, коментуючи заяву Патріарха УПЦ КП Філарета про бажання з допомогою влади ліквідувати цю Церкву.

«Ця війна посилилася два роки тому, після обрання Патріарха Кирила. Її основний посил такий: існує багато розкольників, які хочуть повернутися до Матері-Церкви. Оскільки ніхто не повертався, то вирішили цей процес форсувати», – розповів  експерт.

На думку Чорноморця, Московський Патріархат успішно нейтралізував вплив на Україну Константинополя, взаємодіє з українською політичною елітою.

«Священників і віруючих намагаються заманити до УПЦ МП пряником і одночасно заганяти кнутом, – продовжив фахівець. – Гадають, що в Україні за допомогою політичних методів можна здійснювати маніпуляції з релігійним середовищем. Вважають, якщо у них буде підтримка нової влади, то вони зможуть повиганяти УПЦ КП з усіх храмів і нехай Київський Патріархат служить по квартирах і підвалах», – продовжив він.

Чорноморець відзначив, що «в МП не враховують того, що КП спирається не на підтримку влади, а на самоорганізацію віруючих. Тому дії Московського Патріархату можуть привести до значного громадського збурення».

Він також, як і Михайло Білецький, переконаний, що така політика матиме негативні наслідки насамперед для УПЦ Московського Патріархату.

«В УПЦ МП багато вірян європейської традиції. Вони у цій Церкві лише тому, що вона канонічна. Чимало таких людей уже перестають ходити до «російських» храмів, бо не сприймають пропаганду «Русского мира». Тому скоріше розкол пройде через віруючих УПЦ Московського Патріархату. Він може стати гарячою лінією для України. Патріарх Кирил залучає радикалів, щоб цю ситуацію розгойдати. Бо для Росії вигідна будь-яка дестабілізація в Україні. Поки що відбирають храми Київського Патріархату на Сході. Але в Західній Україні релігійність населення вища, тому якщо кинути туди сірники, може сильно спалахнути».

«Мрії Кирила приєднати усіх до Московського Патріархату – це фантастика й утопія, – продовжив Чорноморець. – Україна є країною християнського розмаїття. Між вірянами різних течій конфлікти були дуже рідко. За 20 років незалежності ворожість майже зникла. І коли лунають заклики відібрати у галичан храми, то священики Московського Патріархату кажуть: «Та ми з ними чай пили, це нормальні люди, чому ми підемо в них щось забирати?» У Московського Патріархату нема сил, щоб відвоювати храми у Київського. Не вистачить козачків з Одеси чи Луганська, щоб по всій Україні захопити церкви».

Джерело: Церква.info