Шановні наші відвідувачі! На ваші запитання, які ви присилали нам, відповідає секретар Чернігівського єпархіального управління, клірик храму св. вмч. Параскеви П'ятниці в Чернігові - протоієрей Роман Кіник.
Слава Ісусу Христу! Допоможіть порадою. Мій чоловік б'є мене, з ним неможливо житти, чи буде великим гріхом розвід по такій причині?
Навіки слава Богу! Свята Церква вважає, що шлюб повинен бути нерозривним, тобто “що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає” (Мф. 19, 6). Але є випадки, що шлюби розпадаються. Найбільш вагомою причиною для розірвання Церковного благословення із шлюбу є, за Священним Писанням, сімейна зрада. Також є і інші індивідуальні причини, які потребують вивчення. Вирішувати такі питання мають право єпископи. Отож, раджу Вам звернутись із Вашою проблемою до Єпархіального управління в області, де було звершене Таїнство шлюбу.
Нехай береже Господь!
Доброго дня, мене звати Руслана. Чи могла би я звернутися до Вас із важливим для мене запитанням. Мені 34 роки. Я народилася у Радянському Союзі, коли відкрито охрестити дитину, було дуже важко. Мене охрестив священник, якого знайшли через знайомих, не у церкві, а на квартирі. З деяких пір, мене почало мучити питання, чи міг священник мене охрестити тим ім’ям яке я маю, адже це не є православне ім’я? Може потрібно було наректи мене відповідним православним іменем, тим більше, що народилася я 21 вересня у день Різдва Пресвятої Богородиці. І що мене лякає, може те хрещення було недійсне? Може мені розшукати того священика або записи у Церковній Книзі? Зазделегідь вдячна Вам. Буду чекати відповіді.
Доброго дня Руслано!
Хрещення, за словами Священного Писання, – це народження з небес «водою і Духом». Якщо у Вас є достовірні свідчення, що Вас хрестили в ім’я Отця і Сина і Святого Духа, чи звершене воно у храмі, чи на квартирі – хрещення є дійсним, нехай не тривожиться серце Ваше.
Щодо імені, то і тут я не бачу великої проблеми. Звичайно, у Вас немає небесної покровительки, ім’я якої Ви б носили, але у кожної людини є Ангел Охоронитель, а Ви ще й народилися у свято Різдва Пресвятої Богородиці. Живіть з Богом, моліться до Заступниці роду християнського – Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії і трудіться на Славу Божу так, щоб ім’я, яке Ви носите, також було прославлене.
Нехай береже Господь!
Доброго дня!
Отче, нещодавно я потрапила на статтю про Ліліт. Ось короткий її переказ:
Бог спочатку створив Адама з глини. Потім Ліліт (також з глини). Вони були абсолютно рівноправні і тому не могли дійти згоди. Адам прагнув взяти верх над Ліліт, а вона не хотіла підкоритись. Потім у них виникла суперечка і Ліліт покинула Едемський сад. Тому Богу довелось створити іншу жінку, але вже не з глини, а з ребра Адама (начебто для того, щоб вона підкорювалась чоловіку). Щодо подальшого життя Ліліт поза межами Едему існує кілька версій. Одна з них, що Ліліт стала тою самою змією що спокусила Адама вкусити яблуко. Друга – Ліліт зв'язалася з темним ангелом, що не підкорився Богу і був вигнаний, а також стала матір'ю демонів.
Скажіть, чи має ця історія місце у Біблії? Як християнство відноситься до Ліліт? А Ваша думка на рахунок Ліліт як "першої" жінки?
Дякую за увагу.
Чекаю Вашої відповіді!
Доброго дня!
Якщо уважно читати Священне Писання, то жодного прямого посилання чи, навіть, натяку на Ліліт ми не знайдемо. Думка, що Адам мав першу жінку Ліліт, другу Єву, заснована на факті, що створення чоловіка і жінки двічі описано в книзі Буття. Перше описання, «чоловіка і жінку. Він створив їх» (Бут. 1, 27), значимо відрізняється від другого опису творення, «Бог створив людину з пороху земного...і створивГосподь Бог з ребра, яке взяв у чоловіка, жінку, і привів її до чоловіка»(Бут. 2, 7, 22).
У книзі Буття говориться: «І створив Бог Людину за образом Своїм, за образом Божим створив її; чоловіка і жінку створив їх» (Бкут. 1, 27). Читач зауважить, що, згадавши про людину в однині, священне Писання говорить пізніше у множині: сказавши «створив людину», воно говорить: «сотворив їх», і «благословив їх».
Про створення жінки Священне Писання нам вказує тільки у наступній главі (Бут. 2, 20-25), хоч вже у першій Бог благословляє «їх» і доручає «їм» володіння над Вселенною. Єва благословляється всіми благословеннями через Адама і від нього одержує все своє достоїнство. Ще не будучи сотвореною, у Божому задумі Єва вже є частиною Адама: «Очі Твої бачили зародок мій, і в книзі Твоїй були записані всі дні, призначені для мене, коли ще й одного з них не було» (Пс. 138, 16).
Якщо ми будемо розглядати описи створення людини як два окремих, то знову ж таки не знайдемо у них логічного завершення. Кожне описання говорить нам не тільки про створення жінки, але також і чоловіка. Якщо розмислити логічно, то побачимо, що Бог сотворив не одного чоловіка і двох жінок, а те, що Бог сотворив двох жінок і двох чоловіків. А факт про описання заселення планети в Біблії присутній у двох частинах чи значить приймати як теорію, що Бог сотворив не тільки двох чоловіків і двох жінок, але і дві планети, кожна із яких має океани, ріки, ліси, поля і тварин!?
Отже, перечитуючи Священне Писання, ми бачимо, що ніякого згадування про Ліліт немає. Немає також і згадування про Адама, який коли-небуть мав першу жінку. На даний час ми маємо безліч інформації, яку проштовхують різні деномінації, міфологи, теософи, гадалк, чаклуни і кожен із них переслідує свою мету, але їхня загальна мета – відволікти людину від спілкування з Богом і спасіння душі через сумніви, які ведуть до зневіри та вічної загибелі. Мета ж Православної Церкви – привести людину до спасіння. То ж шукаймо найперше Царства Божого і Правди Його, а все інше додастся.
Нехай береже Господь!
Протоієрей Роман Кіник
Секретар Чернігівської єпархії