Як зберегти любов?Є великий сенс у подоланні страждань, тому що людина, долаючи їх правильно, гартується і вдосконалюється. Таким стражданням може бути і невзаємне кохання. Але тут важливо те, як це долати..

Перш за все, потрібно запитати себе: А чому, власне, моє кохання має бути взаємним? Мені хотілося б, звичайно, щоб мене любили. Але, ось я, наприклад, хочу бути мільйонером. Але чому я повинен ним бути? І якщо я почну сумувати з цього приводу, то я стану глибоко нещасною людиною, і до того ж хворим. А причина такого стану - в егоїзмі. Тому що я вважаю себе гідним усіляких благ. А чому, власне, я гідний? Я, грішна людина, не можу бути достойним їх. А якщо якісь з них у мене все ж є, то я повинен за них дякувати Богу. І якщо мені хтось сподобався, це зовсім не означає, що я повинен подобатися йому/їй. Чим більш егоїстична людина, тим більше вона нещасна, думаючи, що «і це теж повинно належати мені».

Тому, подолати страждання - це означає подолати власний егоїзм і піднятися від егоїстичного до духовного. Так, людині дана вільна воля. Але іншій людині теж дана вільна воля. Вона може кохати, а може і не кохати.

Ми повинні розуміти, віруючі ми люди чи ні, що є промисел Божий. І не спаде волосина з голови людини без волі Божої. Тобто навіть невіруючих людей Господь любить і веде до спасіння, не порушуючи їх волі, і відводить їх від того, що шкодить порятунку. У ситуації невзаємного кохання Він, можливо, теж від чогось відводить, і ми повинні бути вдячні Богові за все, що з нами відбувається. Це вияв Божої любові.

Буває так, сама людина просто не готова до створення сім'ї. Коли дівчина готова до сімейного життя, Господь посилає людину. Дівчина може бути і страшненька, і дурненька - яка завгодно, але їй Він пошле людину, а інша може бути красунею, але їй не дається через її неготовність.

Взагалі треба розуміти, що основа любові - Господь, Він її джерело. Народившись, дитина, крім молока, живиться любов'ю батьків. І вона все життя буде шукати цього кохання, вона пізнає любов (так в ідеалі має бути) з перших днів життя. Але ця система життя - любові між людьми - закладена Богом. А любов, це дуже важливо, - вимагає жертовності. Іноді вона пов'язана зі стражданням.

Найстрашніше, що сучасна людина розуміє любов тільки як насолоду. Вона не приймає страждань і хоче жити тільки в задоволеннях. Але якщо в житті людини не має страждань, то вона безплідна, і стає, так скажемо, «космічним сміттям».

Протоієрей Сергій Миколаїв
Джерело: http://hram.lviv.ua/