Таїнство сповідіСучасній людині Таїнства Церкви, на превеликий жаль, часто здаються не більше ніж застарілими обрядами. Яке значення, наприклад, може мати сповідь для людини, яка не вбивала і не грабувала? Багато людей міркують приблизно так. Тим часом слово «покаяння» в перекладі з грецької буквально означає «зміна розуму», «зміна думок». Якщо ти відчуваєш, що збився з дороги або зайшов у безвихідь, якщо життя покотилося під укіс, то ніщо, окрім Таїнства Покаяння, не допоможе тобі по-справжньому.

Тільки з нього може початися для кожної конкретної людини нове життя - те, що називається «з чистого листа».

Але прийти на сповідь наважуються далеко не всі. Непросто виявляється, подолавши власні страхи і домисли, повести розмову зі священиком про найпотаємніше.

У чому ж полягає глибинний зміст покаяння? Яка роль священнослужителя в цьому Таїнстві? Як правильно підготуватися до першої сповіді?

Про це і багато чого іншого нам розповів ігумен Нектарій (Морозов).

— Отець Нектарій, що таке сповідь і для чого вона потрібна людині?

— Сповідь - це Таїнство примирення з Богом. Уявіть, що ви дуже образили близьку вам людину. Образили так, що при зустрічі вам навіть в очі їй подивитися буде важко. Але якщо вона дійсно вам дорога, ви знаходите в собі сили вибачитися. І людина, побачивши вашу щирість, вас прощає. Приблизно те ж саме відбувається і на сповіді. Образно кажучи, це нерідко можна знайти у святих отців, наші гріхи - немов «цегла», з якої поступово складається стіна, - між нами і Богом. І зруйнувати її можна тільки за допомогою покаяння.

Найчастіше люди не здогадуються, де знаходиться джерело їх бід, хвороб і незгод. Як правило, людина шукає можливість вирішення своїх проблем в чисто матеріальній площині, але ніяк не може знайти. Причина в тому, що ми не маємо джерела буття в нас самих, кожного з нас створив Господь. Якщо лампочка не підключена до джерела живлення, то вона не горітиме. Так само і з людиною, що втратила зв’язок з Богом. А гріхи - це якраз і є те зло, яке цей зв’язок порушує.

— Багато хто думає так: «Я живу звичайним життям, нічого поганого не роблю, навіщо мені сповідь»?

— У людини невоцерковленої, як правило, поняття про те, що таке гріх, дуже туманне. Припустимо, той, що сповідається, готовий покаятися в тому, що він з батьками грубо розмовляє, але йому і в голову не прийде розповісти про те, що він з кимось живе поза шлюбом. Проте, перше - це людська неміч, а друге - смертний гріх. Але і «немочі» - побутові, повсякденні гріхи - не є чимось нешкідливим. Одного разу преподобний Амвросій Оптинський запропонував співбесідникові цікаву притчу. Одну людину старець послав на берег річки з мішком каміння, наказав висипати їх, а потім зібрати. Людина без зусиль це зробила. Але потім, коли старець сказав, що те ж саме їй треба зробити з мішком піску, то зібрати його назад людина вже не змогла.

Є маса дрібних гріхів, вони не є страшними, смертними. Проте їх кількість така, що людина все життя вимушена тягнути на собі цей вантаж.

Вантаж повсякденної брехні, лукавства, осуду, роздратування. На жаль, люди приходять на першу сповідь найчастіше, переживши життєве потрясіння або зайшовши в якусь безвихідь. Розуміють, що далі так жити не можна. І поки це відчуття не з’явиться в душі людини, привести її до сповіді дуже складно. Адже це не щеплення, в необхідності якого можна переконати майже всіх.

— Чому не можна звернутися до Бога, наприклад, перед іконою і щиро вибачитися? Чому свідком розкаяння обов’язково має бути священик?

— Ви правильно сказали, священик тут всього лише свідок. У Євангелії кілька разів повторюється одна і та ж думка. Господь дає Своїм учням - апостолам - владу зв’язувати і розрішати. Зв’язувати людей в Таїнстві Вінчання, і розрішати від гріхів - в Таїнстві Покаяння. Ця влада не дана якійсь конкретній людині, швидше вона є у самої Церкви. Сповідати може або єпископ, або священик за дорученням єпископа. У Таїнствах Господь ніби протягує людині руку - Сам, перший. І якщо людина відгукується на це, то подає їй Свою благодатну допомогу. І через «зовнішнє» - через певний обряд, певне чинопослідування - людина, немов по якійсь драбинці, піднімається до Бога, підноситься до можливості прийняти від Нього дар. У Таїнстві Покаяння - дар прощення гріхів.

Якщо ж людина Таїнством нехтує - зі страху чи з гордості, то вона ніби відкидає Божественну допомогу, позбавляється її. Так, каятися вдома перед іконами чи просто в своєму серці можна і потрібно, але це лише підготовка до того покаяння, яке повинне здійснитися в храмі.

— Та все ж, непросто відкритися перед незнайомою людиною. Як перебороти цей страх?


—У душі кожного в тому чи іншому вигляді міститься практично будь-який гріх. Якщо він не реалізувався, то хоч би його перші паростки.

Інша справа, що щиро розповісти про все, тим більше вперше, непросто. Не всякий може покаятися у присутності священика, якого, можливо, бачить вперше. Але, подолавши цей бар’єр один раз, в майбутньому це буде зробити набагато легше. Коли бачиш, що людина признається навіть в якихось страшних діяннях, її починаєш поважати. Розумієш, що їй довелося подолати себе, проявити духовну мужність, щоб зважитися на це.

Звичайно, дуже багато що залежить від самого священика. Люди на сповіді дуже ранимі, і їх легко образити. Хороший священик ніколи не засудить людини, що б та йому не розповіла. І якщо комусь трапиться прийти на сповідь, але не знайти у священнослужителя розуміння і співчуття, то горе такому священикові. Боятися ж не треба, тому що насправді один Суддя наших гріхів і наших чеснот - Господь.

— Які почуття людина переживає після сповіді? Чи доводилося вам чути від прихожан, що пройшли покаяння, що їм стало легко?

— Так, звичайно. Дуже часто після сповіді людина переживає почуття незвичайної душевної легкості. Вона може при цьому плакати, може посміхатися, але відчуває - з її душі звалився камінь. Але, буває, що люди і з важким серцем виходять з храму. Відбувається це або якщо вони щось не сказали, просто виявили легкодухість, або тому, що не мають сил залишити ті гріхи, в яких сповідаються. Важливо знати: бажання залишити гріхи в цьому Таїнстві не менш важливе, ніж щирість.

— Про що потрібно пам’ятати і що робити, готуючись до першої сповіді?


— Існує маса книг, які допомагають підготуватися до Таїнства Покаяння. Наприклад, «Досвід побудови сповіді» архімандрита Іоанна (Крестьянкіна) або вибірка «На допомогу тому, хто кається» з творінь святителя Ігнатія (Брянчанінова). Але найважливіша підготовка - читання Євангелія.

Тому що гріх - це відступ від євангельських заповідей, в яких повно і чітко виражена воля Божа. Якщо людина не читала Євангеліє, то з нею непросто розмовляти на сповіді. Крім того, храм - це не те місце, де потрібно щось згадувати, в церкві люди губляться від хвилювання, тому важливо прийти вже підготовленим. Для першої сповіді потрібно постаратися пригадати все своє життя. Причому не довіряти власній пам’яті, не сподіватися на те, що «прийду і все розповім», а просто сідати і записувати все. Тут є дві крайнощі. Хтось нічого особливого в своєму житті не помічає, вважає, що живе як всі або навіть трохи краще. А друга крайність, коли людина бачить все своє життя і їй просто стає соромно. Але цього не потрібно боятися, тому що має бути соромно грішити, але не каятися в цьому.

Ще дуже важливо звернути увагу на таку деталь - які дні для сповіді вибирати. Величезна кількість людей, що сповідаються вперше або нерегулярно, як правило, вибирає для сповіді Різдво, Великдень або інші великі свята. Причому часто ранок, коли здійснюється літургія. І щиро дивуються, чому священик не зміг приділити їм достатньої уваги. Найзручніше ж прийти в храм в суботу на вечірню службу, якщо там здійснюється сповідь, або в будній день на літургію зранку. Але краще запитати про час сповіді самого священика, щоб була можливість докладно поговорити, поставити питання і отримати на них відповіді.

— У людей, напевно, можуть виникнути сумніви: а раптом їх одкровення мимоволі може почути хтось сторонній? Як бути в цій ситуації?

— На богослужіннях завжди щось читається і співається, і розчути слова того, що кається, складно. Але тут знову ж таки багато що залежить від священика. Наприклад, завжди можна решту прихожан попросити відійти назад від того, хто кається. Хоча людина зі здоровим етичним почуттям і сама не захоче слухати чужу сповідь.

Звичайно, неприємно, якщо наші слова хтось почує. Але ж, з іншого боку, настане день, коли наше життя і наші вчинки стануть очевидними для всіх людей. Цей день називається Страшним судом. Коли я був молодим, то теж бентежився сторонніх вух під час сповіді, але саме ця думка вберегла мене від зайвих страхів.

— Існує таке поняття, як генеральна сповідь. Що це таке?

— Це сповідь за все прожите життя. Людина проживає якесь життя, перш ніж приходить на сповідь вперше; вона говорить спочатку про те, що мучить її душу безпосередньо у момент покаяння. Але багато що залишається невисловленим, забутим і, як наслідок, незціленим.

Генеральна сповідь - це якийсь плуг, який дозволяє переорати все життя і підняти те, що таїться в глибині, на поверхню. Це унікальна можливість побачити життя. Як правило, генеральна сповідь здійснюється лише один раз. Але можуть бути і винятки. Наприклад, існує традиція приносити сповідь за все прожите життя перед прийняттям чернечого постригу або висвячуванням в священний сан незалежно від того, чи здійснювалася подібна сповідь раніше. У будь-якому випадку після цього в житті людини відбуваються якісь зміни. Їй немов невидимі двері відкриваються, двері власного серця.

— Як краще вибрати храм, куди піти вперше сповідатися, і священика, який прийме покаяння?

— Храм потрібно вибирати той, який вам до душі. У всіх церквах здійснюються одні і ті ж богослужіння, але в кожній своя особлива атмосфера. А свого священика можна знайти тільки шляхом проб і помилок. В ідеалі сповідатися потрібно одному і тому ж священикові. Але не обов’язково відразу сповідатися, спочатку, можливо, краще просто прийти поговорити. Подивитися священикові в очі, почути, що він скаже, щоб удруге було вже простіше розкритися.

— Чи існує періодичність, з якою треба сповідатися, чи покаяння необхідно здійснювати, узгоджуючи лише з потребою душі?

— З одного боку, сповідь, звичайно, завжди має бути потребою душі, а з іншою, наша душа знаходиться в такому запущеному стані, що ми іноді ніяк не можемо знатися на її потребах. Але взагалі сповідатися потрібно в середньому не рідше, ніж раз на місяць. Втім, можна робити це і набагато частіше, так поступають багато наших постійних прихожан.
Ігумен Нектарій Морозов
Джерело: Амвон